Čini se da prijepiska postaje zabavna. Tihana bi stvarno trebala pisati tjednu kolumnu i moram priznati da u stilu TB ima dosta toga od TT.

Osnovna razlika je da su najduhovitiji dijelovi potpuno promašili metu. Sad ne kanim ulaziti u svaku točku, iza koje stojim, ali ako to široko čitateljstvo želi potrudit ću se. Stoga ću samo dati par objašnjenja, koja su inače suvišna pažljivom čitatelju prvog priloga.

Moja "dvojna ličnost" je najnormalnija stvar u demokraciji, naime kao član Izvršnog odbora Hrvatskog bridge saveza, koji (odbor) je bio prozvan oko bodovanja odgovorio sam "službeno" gdje stojimo, a jasno je da se odluke donose zajednički, te će biti objavljene. S druge strane, kao član kluba (koji je član Saveza) imam i svoje privatno mišljenje koje je išlo u cilju iznošenja nekih stranih iskustava. No izgleda da "Margaritas ante portas" nije cijenjen od strane barem jedne čitateljice.

Zanimljivo da je najduža filipika promašila ironiju sadašnjih uvjeta za stjecanje viših kategorija i ukazivanje na potrebu za transparentnijim sustavom. U nizu zemalja postoje dvije (li čak više) vrsta bodova, a ti drugi (radni naslov "zlatni") odražavaju stvarna dostignuća (kao prvenstvo države) i postaju uvjet za kategoriju.

Inače suprotno od "opisni uvjeti" bili bi konkretni iliti brojčani uvjeti (prijevod: 10 zlatnih bodova za prvenstvo države).

U Francuskoj se jedni bodovi zovu PE (ekspertni poeni), a drugi PP (poeni performanse), pa sad da li želimo upotrebljavati kratice, boje ili nešto treće (npr. okrugli poeni) na nama je.

Što se ažurnosti bodova tiče, Hrvatska je daleko ispred svih drugih, u Francuskoj se bodovi ažuriraju jednom godišnje, u Austriji kvartalno itd. tako da ako neki rezultati nisu drugi dan ili mjesec na listi ne treba se uzrujavati.

Datumi su možda kod nas kritičniji jer imamo taj rok od 2 godine, koji je dosta čudan i uzrokuje stalne skokove na listi. Logičnije bi bilo gubiti dio bodova svake godine, kako bi se vrednovali noviji rezultati, a izbjegavali skokovi. Za one kojima nije jasno, to znači da se na kraju godine izgubi npr. 25% bodova i kreće s ostatkom. U našem slučaju instant ažuriranja, to bi se moglo provesti tako da se obriše recimo 25% bodova osvojenih na dan pred godinu dana, 50% onih od pred 2 godine itd. (treba razraditi, ako bi ideja bila prihvaćena).

Još jedna opaska - mislim da vrhunske igrače bodovi i rang-lista jako ne pale, što sam primijetio dok sam osmislio i održavao rang-listu bridge federacije Monaka (100-tinjak članova), na kojoj je najveće uzbuđenje bilo među onima koji su sa 60. mjesta skočili na 48. dok je top ten-u bilo sasvim svejedno.

A kad smo kod izračuna prosječne snage turnira ima nekoliko stranica formula (isto tako s korijenima) francuske federacije, pa tretiranje stranaca, tkogod se hoće toga uhvatiti ima moju podršku i pomoć, a što se implementacije tiče, siguran sam da će je Č lakoćom napraviti.

p.s. da ne zaboravim - latinski citat gore je namjerno promijenjen da se na kaže da vrijeđam....